OKRESNÍ PŘEBOR 1989 / 1990
   Postupová euforie musela záhy stranou, protože letní přestávka byla znovu velmi krátká a okresní přebor 89/90 už klepal na dveře.  Navíc jsme na začátku prázdnin  museli urychleně řešit post hlavního trenéra, protože S.Trtek už mužstvo do vyšší soutěže následovat netoužil a vedení ho nijak zvlášt nepřesvědčovalo. Nivnický tým nově převzal náš bývalý brankář S.Straňák, který se mnoha hráčských změn nedočkal a ty letní byly  jenom kosmetické a snad aby se neřeklo. Nejvíce nás mrzel odchod mladé naděje S.Veleckého (po 5.kole) "do světa", což nám do budoucna seškrtalo plány. Na soupisku byli dopsáni z dorostu K.Slezák a z vojny se na podzim vracející J. "james" Smetana. Třetím nováčkem byl z Korytné příchozí P.Daněk, ale o celém trojlístku můžeme říct, že u nás mnoho slávy nenadělal (největší předpoklady k tomu měl Smetana), respektive vůbec žádnou. Daněk odehrál jenom jedenáct podzimních utkání (kvůli zranění) a zbylá dvojice se nedostala ani k desítce duelů. Do ztrát budeme brzy po startu počítat i zraněného R.Pražana (na podzim bude chybět deset utkání) a další neschopenky budou postupně následovat. Znovu to tedy zůstalo na stálicích typu F.Kolacie, F.Bartoše, P.Konráda, V.Plessnera, J.Vasiljeviče, F.Štergenicha a P.Blahy. Přípravu jsme sehráli s celky z B třídy a Nedachlebice (1:3) i Prakšice (2:6) byly nad naše síly. Pohár v Lózi už nám vyšel lépe a před úctyhodnou návštěvou třiceti lidí jsme vyhráli 4:0 (2x S.Velecký, 2x Bartoš).
   V prvním kole jsme nastoupili v Uh.Brodě s domácím béčkem a dlouho předlouho to vypadalo moc dobře. Po brankách Pražana a Daňka jsme vedli 2:0 ještě v 85.minutě. Následovalo vyloučení F.Štergenicha a snížení domácích, kteří dokonce v nastavení vyrovnali na konečných 2:2. Stejným výsledkem jsme hráli i na domácím hřišti s Jalubím a štěstí při nás nestálo ani v tomto utkání. Alespoň soudě podle dvou vlastních branek (Plessner, Štergenich). Bartoš stihl jenom dvakrát vyrovnat. Nepřekvapil start P.Konráda, který vydržel absentovat opět jenom první kolo a proto jsme ho v létě do odchodů ani nezařadili. Dobře jsme udělali a on také. Třetí zápas jsme pro změnu také remízovali (0:0 v Kněžpoli). Domácí byli možná o malinko lepší, ale to bylo asi způsobeno domácím prostředím a zejména dalším našim vyloučeným (Daněk). Při systému výhra - dva body a remíza - bod to nebyl start k zahození a se třemi body jsme byli v polovině tabulky. To, co následovalo by nepredikoval ani Nostradamus. A protože jsme zatím hráli stylem co kolo to událost tak to podobně dopadlo i s Hlukem, jenž do přeboru spadl z kraje. Jestli to byl rozhodující okamžik zápasu už zjistit nejde, ale faktem zůstane, že ve druhé polovině za bezgólového stavu neproměnil náš Vasiljevič penaltu, kterou mu odchovanec Nivnice Janča chytil. To hosty nastartovalo a vyhráli u nás 3:0. V Hradčovicích na náš gól čekáme marně a u domácích máme více než třicet let starou poznámku, že dali gól z dvoumetrového ofsajdu krátce před přestávkou. Tak už to měnit nebudeme a prohráváme 0:1. V tabulce už je za náma jenom Brod "B" a Zlechov a asi bude hůř. Právě Zlechov u nás hraje 17.září 6.kolo a posílá nás na dno a tam zůstaneme až do 20.května následujícího roku! Ale zpět. Se Zlechovem se sice ujímáme vedení 1:0, ale do poločasu je srovnáno a hned po něm rozhodnuto. Den neměl golman Palička a jistotou neoplývala ani naše defenzíva (2:4 2x Konrád). Nevede se ani v Bánově, přestože výkon nebyl hlavně v první polovině zlý. Po remízovém poločase dojde ve druhém k tlaku domácích a ten je také oceněn dvěma góly (3:1 Bartoš). Ve Vlčnově jsme poprvé po vojně postavili J.Smetanu, ovšem i on patřil mezi pět hráčů, kteří spálili tutovky a prospali první poločas (3:0 pro Vlčnov). Další penaltou trefil Konrád jenom břevno a stav už se nezměnil. Soupeři v tabulce také nikam nespěchali a na čtvrtý flek od spodu jsme měli manko jenom dva body. Rezerva St.Města k nám přicestovala i s naším odchovancem S.Soukeníkem (vracejícím se z vojny ve Znojmě) a právě on byl nejlepším hráčem na trávníku. Důvěru diváků, které jsme si pracně udobřili v minulém ročníku už jsme poztráceli a výhru Jiskry (1:2 Štergenich) vidělo slaboučkých 60 přítomných. Ti sledovali konečně naši proměněnou penaltu, ale nebyla nic platná. V Kostelanech u druhého nejslabšího celku nám také kvítí nekvetlo. A také ani nemohlo, protože bez vstřeleného gólu se  boduje jen zřídka. Domácí dali dva (jeden z PK) a k tomu jsme na dvě utkání přišli o vyloučeného Konráda. Vyloučených už máme po deseti kolech pomalu stejně vstřelených gólů (3:8). Doma s Bílovicemi už lepíme sestavu jako vlaštovka hnízdo (chybí Pražan, Blaha, Štergenich, F.Velecký, Konrád a během hry střídáme zraněného Kapsu a Daňka). Nastupuje dokonce i J.Kroča a F.Bradáč, kteří jsou už pár let ve fotbalovém důchodu. Hosté vítězí po našem slabém výkonu 3:0 a diváků už bylo jenom 50! Jestli to tak půjde dál..  V každém případě je odehráno 11 kol máme bilanci  0 - 3 - 8  8:25 a 3 body. Předposlední kolo hrajeme na konci října na straňanské škváře s torzem mužstva, ve kterém z 1.kola chybí sedm (!) fotbalistů (Palička, Štergenich, Blaha, Daněk, Pražan, S.Velecký a P.Mahdal) a k nim můžeme přidat i Konráda, který začal hrát v kole druhém. Do sestavy se vmísí stará garda (trenér Straňák jde chytat a do hry Kroča, Bradáč a S.Trtek) a místo debaklu po osmi kolech bodujeme, ovšem také odehrajeme dvanácté utkání bez výhry. Dvoubrankový náskok domácích nejprve povedeným lobem sníží Bartoš a v poslední minutě posílá balon hlavou do sítě Slinták po standardce Plessnera (2:2 Bartoš, Slinták). Kdo bude hrát příště ale nevíme, jelikož pro zranění nedohraje Smetana ani Bradáč. Poslední mistrovské utkání s Jarošovem však hrajeme a to i s náhradníky. Do branky naklusal přemluvený Voltner a do hry se na jedno utkání vrátil ztracený syn S.Velecký, uzdravený Blaha a po trestu i Konrád. V takové sestavě už se dá hrát a poprvé od začátku sezóny slavně vítězíme (3:1 2x Slinták a z výstavního přímáku Vasiljevič). Protože naši nabrali skvělou formu tak ještě ve druhém kole poháru doma drtí Strání 3:0 (Pražan, Kolacia, Slinták). Neslavný podzim končíme se strašidelnou bilancí 1 - 4 - 8  13:28  a 6 body (Kostelany mají o bod víc). Co s tím v zimě? Uvidíme. Zatím je tady listopad 1989 a revoluce. Nějaká by byla potřeba i v našem kádru, ale nevypadá to na ní. Pár změn však je. K fotbalu se překvapivě vrací K.Chmelický, po zranění se plnohodnotně zapojí Pražan a protože máme čich na posily tak jednu uděláme z H.Němčí. M.Janča u nás odehraje tři utkání. Kapsa žádné (končí, ale příští sezónu je zpět). V zimě odehrajeme ZT o pohár Slovácka s různými výsledky. V rámci Českého poháru prohráváme s Brodem "B" 0:2, 1:0 porážíme Vlčnov i Slavkov a D.Němčí "B" 4:1. Biskupice zdoláme 3:2 a s Uh.Ostrohem prohráváme 0:4. V některých přípravácích se poprvé objevuje mladý brankář P.Matras.
   Jaro začínáme už 18.března na domácím hřišti se zálohou Uh.Brodu. Ta u nás vede, ale hlavou vyrovnává Slinták a utkání stavem 1:1 i končí a my přičítáme čtvrtého vyloučeného (Kroča). Dalšími výsledky navazujeme na nepovedený podzim. V Jalubí prohráváme 1:2, přestože brankou Kolacie vedeme. Zápas se znovu nepovedl Paličkovi a příští utkání chytá Voltner, ale vliv to nemá na nic. Kněžpole u nás vyhrává 3:1 (Blaha), ač jsme znovu poločas 1:0 vyhráli. V Hluku potkáváme soupeře, jenž hraje o postup a podle předpokladů nemáme nárok. V naší brance končí i to, co letí vedle a za stavu 5:1 v 55.minutě střídá brankáře Paličku Pražan a utkání dochytá on a o našem brankáři už můžeme mluvit v minulém čase a zbytek sezóny dochytají Voltner s Matrasem. Hluk vítězí 6:2 (2x Blaha), ale zájem o fotbal není ani tam a toto derby vidí 50 lidí (návštěvy byly mizerné všude a nejvyšší návštěva kola je 80 diváků). V 18.kole doma s Hradčovicemi nás vítá překvapení v sestavě, když se z Uh.Brodu vrací J.Havelčík a v prvním poločase se uvede neproměněnou penaltou. Gól si tak "musí" dát před přestávkou hosté vlastní. Druhý přidává Pražan a svou penaltu doráží na konečných 3:0 Štergenich a poprvé na jaře vítězíme  a na Kostelany ztrácíme jenom bod a doufáme, že bude padat jenom jeden tým. Bánov už boj o postup vyhodnotil jako marný, ale nás by jistě poslal dolů rád. Daří se mu to a v Nivnici vyhrává 2:0. Pozitivní je jenom premiéra dorostence Matrase mezi tyčemi. Domácí utkání s Vlčnovem a hlavně jiné utkání 21.kola staví situaci hore nohama. Naši uhrají doma slabý bod (0:0), ale zajímavé věci se dějí v utkání soupeřů před námi. Zlechov otáčí stav s Kostelanama (2:1) a sudí Hořínka (známe z nedohraného utkání Bánov - Nivnice popsaného v minulých dílech) vylučuje hostím třetího hráče a následně je inzultován, což není poprvé. Posilněni nám nahrávajícími událostmi hrajeme ve Zlechově, ale nesklízíme zhola nic a domácí vítězí 3:1 (Bartoš). Nejlepší utkání nás zastihne na hlavním stadionu Jiskry St.Město, kde nastupujeme  v sestavě: Voltner - Štergenich, Havelčík, Kolacia, Plessner - Bartoš, Chmelický, Vasiljevič, Konrád - Pražan, Smetana (Slinták, F.Velecký, L.Mahdal). Tam se  už v 1.minutě ujímáme vedení a gólem do šatny zvyšujeme na 2:0. Domácí béčko už stačí stav jenom kontaktní brankou zdramatizovat, ale výhra nám neuteče (2:1 Smetana, Slinták). Tři kola před koncem kopeme doma proti Kostelanům a oba máme tucet bodů. Jak dopadne jejich nedohrané utkání ve Zlechově ještě po různých odvoláních jasné není a proto se hraje o vše, protože už prosakuje, že dolů "půjde" opravdu jenom poslední. Každý tým střílí jednu penaltu a my k ní přidáváme i jiné dva góly a odlepujeme se ze čtrnácté příčky (3:1 2x Konrád, Havelčík). Úspěšné tažení za záchranou pokračuje i v Bílovicích, kterým to na jaře vůbec nejde (7 bodů). Naši dávají domácím čtyři kousky (4:2 2x Pražan, Bartoš, Vasiljevič) a záchrana je blízko. Předposlední kolo o všem rozhoduje. Čtyřbodový odpočet  je Kostelanům potvrzen (skončily by za náma i bez odpočtu) a navíc je doma poráží Vlčnov 3:2. Nivničanům se v tomto ročníku proti Strání daří a derby vyhráváme znovu a dokonce Jiskru doháníme v tabulce (3:1 2x Konrád, Vasiljevič). Před ni už však nepůjdeme, protože bez motivace prohráváme v Jarošově 2:4 (Vasiljevič, Plessner), kde je rozhodnuto už po půlce hrací doby (0:3). Zasmáli jsme se alespoň při zpáteční cestě domů, když jsme jeli autobusem bez čelního skla.
   Zlepšená jarní část s bilancí 5 - 2 - 6  23:26  12 b. na záchranu  stačí, ale celkové působení v soutěži moc kladů nepřineslo a do budoucna nic dobrého nevěstí. Také "díky" všelijakým zraněním (asi z přetrénovanosti) náš dres obléklo neuvěřitelných 29 hráčů a to můžeme být rádi, že bylo kam sáhnout. Hráčský kádr a počet odehraných utkání: brankáři - Palička (15), Voltner (6), Matras (5), Straňák (1),  hráčí -  Kolacia (26), Bartoš (25), Vasiljevič (25), Konrád (23), Plessner (23), F.Štergenich (22), Blaha (21), Slinták (20), F.Velecký (19), Pražan (16), Kroča (15), Daněk (11), L.Mahdal (10), Havelčík (9), S.Trtek (8), Kapsa (8), J.Smetana (8), Chmelický (7), S.Velecký (6), K.Slezák (5), Bradáč (3), Janča (3), P.Štergenich (3), P.Mahdal (3), Zálešák (1).  Střelci branek: 6 - Konrád, Bartoš, 5 - Slinták, 4 - Pražan, Vasiljevič, 3 - Blaha, 2 - F.Štergenich, 1 - Havelčík, Plessner, Daněk, J.Smetana, Kolacia, vlastní
1. Hluk 20 2 4 68:23 42
2. Jalubí 13 8 5 47:34 34
3. Bánov 14 5 7 45:33 33
4. Vlčnov 12 7 7 42:32 31
5. St.Město "B" 12 6 8 44:35 30
6. Zlechov 10 6 10 49:46 26
7. Jarošov 11 4 11 42:48 26
8. Uh.Brod "B" 10 5 11 43:45 25