1.A TŘÍDA 2013 / 2014

MNOHO ZRANĚNÍ NÁS VÝŠ NEPUSTILO

V roce 1978 jsme opustili 1.A třídu a trvalo pětařicet sezón než jsme se do ní vrátili. Zjistili jsme však, že rozdíl mezi B a A třídou je značný a mužstva jsou na daleko lepší úrovni. Složení nivnického týmu zůstalo totožné, ale k vyšším nebo alespoň ke klidným příčkám nám nepomohlo ani to. Bohužel byl alfou a omegou našeho učinkování v soutěži vachrlatý zdrvotní stav našich opor. Vždyť například ani jeden ze čtveřice M.Pitner, L.Ligas, M.Boďa a P.Lukeš neodehráli ani polovinu utkání a to jsou všechno základní stavební kameny naší sestavy. V té se na podzim objevil pokaždé brankář Petr Rybnikář, kterého jsme získali  z Horního Němčí, jelikož L.Gregor byl na sklonku kariéry, F.Hladiš byl ještě dorostenec a spoléhat se na L.Koktavého bylo ošidné. Trenérem zůstal samozřejmě R.Pagáč, který nás měl vést soutěží ke klidnému prostředku. V letošní sezóně jsme pro změnu vynechali start v poháru KFS a místo toho byly v létě na programu čtyři přáteláky. Sestava se lepila už v nich a tak byly výsledky všelijaké. Už v tom prvním jsme doma dostali lekci od ambiciózního Strání (1:5, Krč) a ve druhém jsme pro změnu rozdrtili loňského vítěze A třídy Újezdec 6:1 (Z.Krajčovič, R.Straňák, V.Velecký, J.Trtek, O.Slezáček, A.Bartoš). V Hroznové Lhotě jsme dostali další příděl (3:7, 2x R.Straňák, F.Ryšávka) a generálka se hrála doma s druhým celkem krajského přeboru Boršicemi a skončila naší pprážkou 0:2. Mnoho optimismu jsme v létě neposbírali a jelo se  do Zlína.
   V Mladcové jsme postrádali trenéra R.Pagáče a naklusali jsme do hry bez zraněných L.Ligase a  M.Bodi a k údivu všech s P.Lukešem na lavičce. Vedle něj seděl lehce zraněný P.Hladiš a to je na úvodní kolo dost ztrát. Naši trefili brzy po startu P.Krčem břevno a domácí dvě minuty nato už stříleli z dálky přesně. Do přestávky se hrálo nahoru - dolů a hlavně beze změny stavu. Do druhé půlky už vyběhli i zmínění dva náhradníci a začali jsme náporem a snahou o vyrovnání. Ta byla naplněna v 62.minutě, když se střelou k tyčce prosadil náš nejmladší hráč R.Straňák. Nadšení nás přešlo velmi záhy, protože s odkopem otálel brankář P.Rybnikář a domácí Jaroš chyby využil. V našem závěrečném náporu svoje šance neproměnili P.Ligas ani P.Lukeš, když domácí obránci jednu z nich vykopávali až z brankové čáry (2:1, R.Straňák). První domácí představení se hrálo proti silnému Hluku znovu bez M.Bodi, L.Ligase a také P.Lukeše a před třemi stovkama diváků. V prvním poločase se urodilo několik šancí a to na obou stranách, ale ke gólu nevedla žádná. Po otočce iž to bylo jinak a iniciativu převzali hosté a vyjádřili ji i brankově. První dva góly Zalubila byly jako přes kopírák po centrech J.Machaly ze strany. Třetí hřebíček nám daroval z přímáku exligový Penner a spravedlivá porážka 0:3 byla na světě. Do Ořechova už jsme odjeli loupit a měla to dokázat sestava
P.Rybnikář - P.Krč, P.Ligas, P.Hladiš, J.Michalec  - R.Straňák, V.Velecký, Luk.Bortel, M.Pitner - A.Bartoš (79.M.Holboj), P.Lukeš. Žádné úvodní oťukávání dvou mužstev bez bodu se nekonalo a naše aktivita byla odměněna dvěma góly už do dvacáté minuty. První jsme dali po rohovém kopu a druhý křížnou střelou a oba nesly podpis V.Veleckého. Následně jsme zahodili několik tutových a možná i rozhodujících šancí a domácí nás za to potrestali brankou do šatny. Hra mezi vápny se podávala ve druhé půli až ji rozčísla parádní rána A.Bartoše do šibenice, ale klid trval asi sedm minut a po snížení Kapetanoviče nás čekal infarktový závěr. V poslední minutě nejprve tentýž hráč netrefil z metru prázdnou branku a v nastavení orazítkoval Trlida břevno. Potom už jsme si mohli vydechnout (3:2, 2x V.Velecký, A.Bartoš). První tři body nás posunuly ze suterénu na 10.místo a bez bodu zůstával Ořechov a Žalkovice, které jsme hostili znovu před třístovkou diváků na hody. Hosté dojeli pouze v jedenácti a nikdo z nich neměl přes pětadvacet let. Ano čekali jsme body. Hosté a naše nepřesná hra ale byli proti. Už v 9.minutě soupeř využil křídelní únik a vedl. Naši se až do 57.minuty trápili a až v této minutě vyrovnal J.Máčalík. Naši hráli a soupeř hrozil z rychlých protoútoků, z nichž jeden skončil na tyči a ten v 87.minutě už Janečkouv síti (1:2, J.Máčalík). Naši si prohrát nezasloužili, ale do ideálního výkonu měli daleko a zklamání bylo obrovské. V pátém utkání nás v Pitíně čekaly Bojkovice a nepříliš růžové situaci. Krásy A třídy jsme poznávaly týden co týden a bodů nepřibývalo a nepřibývalo. Nestalo se tak ani v Pitíně, kde jsme vydrželi držet krok poločas. V tom druém už si domácí vypracovali několik standardních situací a šancí a ty začali proměňovat. První už v 52.minutě hlavou a v 58.minutě po rychlé kombinaci už to bylo po střele zblízka 2:0. Naši navíc neměli a po gólu  v 70.minutě jsme byli rádi, že stav 3:0 je konečný. Souboj nováčků se hrál v Nivnici za týden. Z Otrokovic přijel tým Baťova a pro nás už to byl důležitější souboj než se mohlo zdát. Nic na tom nemohlo změnit to, že jsou hosté v horní polovině tabulky. Nivničané na nic nečekali a na branku soupeře se valil jeden útok za druhým a co je hlavní tak už do 25.minuty skončily čtyři míče v síti hostí! Po tomto excelentním výkonu došlu k určitému polevení, ale s výsledkem už hosté nic neudělali, přestože o poločase střídali už počtvrté (střídat se už mohlo pětkrát). Utkáná beze změny stavu v klidu dohrálo a tři body byly velmi důležité (4:0, P.Krč, R.Straňák, J.Máčalík, P.Lukeš). Do Kvasic jel tým povzbuzen, ale také s vědomím, že náš soupeř ještě doma neztratil ani bod. My jsme ovšem předvedli semknutý a kolektivní výkon, ve kterém dominovala naše defenzíva a golman P.Rybnikář. Připočteme-li k tomu to, že jsme dokázali využít nabídnuté šance tak máme základ k překvapivému vítězství. Gólově se o něj zasloužil  v 19.minutě po standardce P.Ligase P.Lukeš a ve 48.minutě pálil po nahrávce M.Pitnera z vápna V.Velecký. Ten byl v 77.minutě po oplácení slabým rozhodčím Novákem vyloučen a to byla jediná kaňka (2:0, P.Lukeš, V.Velecký). Také za týden se jelo ven, ale mnohem blíže. V Dolním Němčí jsme na předchozí výkony nedokázali navázat a naše příznivce jsme zklamali.   ROZPRACOVÁNO   Po pěti kolech jsme měli na kontě jenom tři body a vypadalo to na těžký boj o záchranu. Postupem času jsme se s úrovní soutěže vypořádali a ještě v průběhu podzimu jsme dosáhli několika výher a částečného klidu. Rezervy jsme však měli zejména na domácím trávníku, kde jsme za celou soutěž vyhráli jenom tři utkání (venku 5). Největšího nepřítele jsme měli ve zranění hráčů. Například L.Ligas, P.Lukeš, M.Pitner či M.Boďa neodehráli ani polovinu utkání. Mužstvo tak táhli V.Velecký, R.Straňák, P.Ligas a P.Hladiš. Nejlepšími střelci byli s devíti góly R.Straňák a V.Velecký. Na podzim vedl mužstvo R.Pagáč a na jaře L.Soviš.

1. Hluk 18 5 3 61:22 59
2. Dolní Němčí 15 3 8 59:38 48
3. Kvasice 15 3 8 59:41 48
4. Ostr. Nová Ves 13 8 5 52:30 47
5. Nedachlebice 12 10 4 56:43 46
6. Bojkovice 10 8 8 49:38 38
7. Slušovice 10 5 11 48:41 35
8. Baťov 10 4 12 47:51 34