neděle 4.listopadu 14,30 - mistrovské utkání muži

F.Hladiš - Holboj, P.Hladiš, Roubal, Stojaspal - Kostelník (90.Bartoš), Bumbalík, Straňák, Josefík (46.M.Hladiš) - J.Velecký, Borýsek (78.Ryšávka)
Napajedla: Balážik - Koutník, Drga, Němec, Holomek - Saibert, Dvořáček, Foral, Plachý - Vondráček (25.Brauner), Hudák
žk: Kostelník, Stojaspal - Saibert, Plachý
diváci: 208
střely na branku: 1:4
rohy: 4:4
další utkání: Osvětimany - Koryčany 2:1 PK, Nedachlebice - Ořechov 8:0, Žalkovice - Buchlovice 1:2, Dolní Němčí - Újezdec 6:2, Otrokovice B - Kvasice 3:2, Bojkovice - Kunovice 2:0

Dnešním původním záměrem bylo sepsání oslavného chorálu na Nivnické fotbalisty z důvodu skvělého podzimu a to bez ohledu na poslední výsledek. Vycházet jsme chtěli z poznámek o výborné atmosféře v týmu, zmínit příčiny našeho vzestupu,  pochválit tréninkovou účast, protože ve středu bylo třináct a v pátek patnáct kluků na tréninku a to se trénovalo od čtyř hodin. Měli jsme připravené srovnání jarní a podzimní části sezóny, kterou jsme hodlali chválit ještě v pondělí ráno. Nakonec dopadlo vše jinak a my nemáme chuť na nic, natož něco chválit. Spíše v nás přetrvává pocit, že je načase skončit a dnešní článek považovat za poslední. Jestli bohužel nebo bohudík si dosaďte si sami. Teda do té doby, než by se našel nějaký epigon (následovník), který by chtěl dostat prostor a pokračovat v nastoleném trendu, kdy je pár hodin po utkání o čem číst a mluvit. Ptáte se asi proč? A ptáte se správně. Po utkání v Ořechově se report nebo spíše jeho část dotkla jednoho našeho hráče. Pospíchali jsme rychle k internetu a náš výplod jsme si znovu dvakrát přelouskali a nezměnili jsme ani slovo, protože jsme nenašli žádné pochybení a za vším si stojíme. Uvedli jsme jenom to, že minul opuštěnou branku a o dvě věty dále, že přihrál do ofsajdu. Že to bylo nepochopitelné nebo trestuhodné už bylo myšleno na celý mančaft, který v souhrnu zahodil deset šancí, ale ikdyby...  Nespatřili jsme žádnou urážku nebo osočení a to, že si pár desítek lidí přečte o neproměněné šanci je naprosto nicotné. Tuto kritiku bysme ustáli levou zadní, jelikož podobné výstřely chytáme v zimníku a do čepice. Horší už je to, že jsme slova dotčeného pochopili tak, že by u nás nemusel pokračovat a to už je pro nás za hranicí. Sami nejlíp víme, že takové fotbalisty  potřebujeme stokrát víc, než celé milé webovky, které můžeme lehce  před koncem roku odstavit nebo je přestat aktualizovat. My sami jsme schopní nasekat v článku mraky chyb (naše mladé pušky navázali), z nichž některé opravujeme ještě v úterý, jiných si ani nevšimneme a co je nejhorší tak některé ani za chyby nepovažujeme. Nikdy jsme se však z toho nehroutili a nikdy k tomu ani nebylo blízko. Další nevyřčená otázka může znít jestli nám to nebude chybět. Nabízí se přirovnání o návratu z dovolené. Když při něm prší tak je to loučení snažší a odjíždí se líp. Nám také zapršelo. A taková představa, že si dvacet minut po utkání můžete v neděli lehnout je lákavá. Na rozdíl od návratu například ze Žalkovic po osmé večerní a sepisování blbin do noci. Zklamáno by  možná bylo několik lidí, od kterých máme příznivé ohlasy, a kteří si navykli na pozápasové reportáže, ale i ti by se podle toho zařídili. A kdyby nám přece jenom bylo smutno tak tu máme dorost hrající v daleko příznivějším čase a možností vyřádit se je tu též nespočet. Dost námětů do jarní části. Nemyslíte?
    Počasí to dušičkové nepřipomínalo ani náhodou, ale vzhledem k výše popsanému byla dušičková nálada a s tou korespondoval i fotbal. A v obavách ať něco nezpackáme přistoupíme k poslednímu letošnímu utkání. To bylo speciální v tom, že náš trenér Roman Leitner bydlí v Napajedlích a ještě na jaře tam i trénoval. Asi kvůli této příčině a motivaci s sebou přivezl bečku, ale chrochtající prase se mu u Spytihněvi zaběhlo.  Nivničané se po vyloučení v Ořechově sice museli obejít bez V.Veleckého a zraněného J.Máčalíka, ale  návrat do služby však ohlásili S.Josefík, M.Hladiš a J.Roubal a proto bylo z čeho vybírat.
Hosté přijeli se čtyřma výhrama v řadě a dobré pohodě, kterou malinko srážela absence Bůžka, Bartoně a Hejdy. Samotný úvod utkání nestál za mnoho a nenašel se nikdo, kdo by ho odšpuntoval něčím zajímavým. Troufněme si říct, že to byl jev trvalý a celý první poločas provázela bojovnost, která převažovala nad fotbalovostí. V první desetiminutovce, nedějíc se zhola nic, jsme museli vzít za vděk dvěma rohy soupeře a to jenom proto, aby řeč nestála. Oba zahrával Dvořáček a až ten druhý můžeme označit za jakžtakž fotbalový. K hlavičce se dral stoper Drga, ale jsa výrazně obtěžován nemohl docílit svého. Dalších tucet minut byl na hřišti k vidění větší nepořádek, než ve středečním televizním pořadu Prostřeno z Nivnice. Míč pobýval ve vzduchu daleko častěji jak na trávníku a zejména střední záložníci obou celků si mohli ukroutit hlavy. Zkrátka žádná zábava pro tvůrce hry. A že by hra připomínla soupeření dvou celků z horní poloviny? Pche! Naši se až ve dvacáté minutě dostali k ohrožení branky Fatry, když S.Josefík sebral balon z nohy Koutníka, ale závory Němce ve vápně odkázaly celou situaci jenom k rohovém praporku. Máme teda sepsaných pár řádků a už jsme u 30.minuty hry. To předvedl dlouhý nákop brankář hostí Balážik a snad můžeme konstatovat, že si jedinou slabší chvilku vybrali naši stopeři a míč je oba přeplachtil. Otálejícího Braunera (tady si opět postěžujeme na malé čísla hostí a jméno hostujího hráče berte s rezervou) stihl zpacifikovat P.Stojaspal a z původní vyložené šance nezbylo nic. Přece jenom však došlo k jistému provoznímu zahřátí všech členů a do poločasu bylo sem tam i co psát. Nivnický kolektiv se k nebezpečí pro branku soupeře dostal krátce po půlhodině hry. Z pravé strany šlehl míč M.Holboj zhruba do míst, kde strašil V.Borýsek a toho okolnosti  donutily zakončovat patou.  Nebyla to vůbec špatná akce, ale míč přece jenom branku minul. Ve 33.minutě se udála dosud nevídaná věc, když míč směřoval poprvé na branku. Hostující stoper Němec vyvezl míč z vlastní poloviny a po dvou kličkách zvolil střelu z dálky. Branku ze třiadvaceti metrů trefil, ale přímo doprostřed. Když už přítomné začínaly pobolívat oči a nuda se vkrádala na stadion tak jsme rozehráli jednoduchou fotbalovou pohádku. Ve 36.minutě v ní poslal vysoký balon za stopery Napajedel Z.Kostelník a vše ostatní už bylo na našem princi J.Veleckém. Ten souboj s oběma středními obránci vyhrál a z osmi metrů poslal levačkou nechytatelné kopí k tyči - 1:0. Také další minuty měly svoje mouchy, ale díky vedení už nás přece jenom otravovaly méně. Do půle můžeme ještě zmínit několik ostrých soubojů našeho stopera J.Roubala s urosteným Hudákem na hrotu hostující ofenzívy. Náš hráč nahrazoval výškový hendikep výskokem a držel otěže pevně v rukou. Jinak jsme opět sledovali klidnější pasáž utkání a chcete-li ostřejší výraz tak můžeme říct, že se lautr nic nedělo až do poslední minuty první poloviny. Po autovém vhazování Napajedelských kombinoval Saibert s Koutníkem do doby, než měli míč připravený pro Braunera. Ten si na svou profilovku připsal další nepřesnou hlavičku, po níž vydřel alespoň roh. Že jsme úvod druhé půle strávili v kavárně nám nemůže nikdo vyčítat, protože jsme očekávali stejný průběh i ve druhém poločase a ty dvě až tři akce jsme si hodlali nechat převyprávět. A tak o první pětiminutovce jenom zprostředkovaně, ale od důvěryhodných zdrojů. Ve 47. minutě sehráli naši roh nakrátko a po centrovaném míči se mezi malým vápnem a brankovou čárou vrhnul J.Velecký, ale tu zatoulanou kouli nedostihl včas. Ve 49.minutě centroval na druhé straně Dvořáček a polonůžky Hudáka střihly míč nad branku a být nebe skleněné tak prší střepy. V 55.minutě se ke slovu dral aktivní a dřív vyšší soutěž hrající Dvořáček, když mu míč ke střele připravili Foral s Holomkem. Povedená a prudká rána z pětadvaceti metrů cestovala těsně kolem naší šibenice, ale pro nás z té vhodnější strany. Za dvě minuty předvedl parádní zákrok náš F.Hladiš, přestože se o jeho startu rozhodovalo do poslední chvíle. Hudák mířil z vápna po zemi přesně k levé tyči ovšem náš brankář tam byl včas. To byl pro hosty signál ke zvýšení aktivity a to se také stalo. Naši na pěkných pár minut vypadli z role a míč měli hosté zcela jistě u nohou častěji. Výsledkem byl v 65.minutě zmatek nad zmatek v našem geometrickém obrazci před brankou a mnoho k hostující radosti nescházelo. Míč Dvořáčka už mířil do odkryté poloviny branky, ale pomohl nám blanický rytíř v dresu J.Roubala a skluzem ho odvrátil do klidnějších míst na hřišti. V 67.minutě, v době největšího náporu Napajedel, testoval pozornost F.Hladiše Foral z dvacítky metrů, ale zjistil, že tudy to také nepůjde. Další úsek hry byl  poměrně stereotypní. Hosté nakopli balon do našeho vápna, tam ho naši odvrátili a ofenzivní letka se pokusila najít nějakou díru v plastu hostí. Obránce soupeře zlobili ponejvíce R.Straňák s D.Bumbalíkem a samozřejmě hroťák J.Velecký, který jednou dokonce míč mezi obránci a brankářem sebral pro sebe, ale k hlavičce na opuštěnou branku neměl dobré podmínky. A tak plynuly minuty a slunce zacházelo za obzor také už nic nečekaje. Válka o páté místo tak pokračovala za šera a potomci Komenského se bránili zuby nehty nakopávaným míčům hostí. Neúnavný Dvořáček by asi střilel do včíl, kdyby ho netlačil čas. Naposledy mu to hodiny dovolily v 85.minutě a byli jsme rádi, že míč přeletěl nad kukaččím hnízdem. A když už jsme u zvířat tak vzpomeňme přece jenom ještě jedno. Asi v souvislosti s blížícími se svatomartinskými hody nám v 87.minutě naskočila husí kůže. Do centrovaného míče hostí trkl na malém obdélníčku zcela nestřežený Hudák hlavou a krve by se v nás dořezal až v momentě, kdy byl balon za brankou. Pracovat na dalším fotbalovém kousku už nebyl čas, načež skončila veškerá zábava přítomných a bylo vhodné myslet na pondělní ráno. Než nastane, tak těm nepozorným prozradíme, že máme 23 bodů a to je o dva víc, než jsme měli loni za celou sezónu. Tak povedený podzim nečekal vůbec nikdo a za těchto okolností bychom mohli napsat něco o nanebevstoupení našich fotbalistů, ale z obav jak by to tam asi vypadalo toho zavčasu necháme.